top of page
Пасивни слънчеви системи за топла вода:
За добив на топла вода чрез слънчева енергия се използват колектори. Принципно, слънчевите колектори улавят и трансформират в топлина пряката и дифузната слънчева енергия. За да бъде максимално ефективен, колекторът трябва да приема слънчевата енергия и да не я отдава обратно, което е особено важно през по-студените месеци от годината. Слънчевите колектори се  разделят на две основни групи в зависимост от използвания топлоносител: водни и въздушни слънчеви колектори. Водните слънчеви колектори се използват основно за подготовка на топла вода (за битови или индустриални нужди, за плувни басейни, за отопление на сгради и други) . Въздушните слънчеви колектори участват в системи за сушене на продукти или за отопление на сгради. За слънчеви инсталации за топла вода се използват два основни типа слънчеви колектори: плоски слънчеви колектори, при които абсорбиращата площ е равна на общата колекторна площ и тръбни слънчеви колектори, при които абсорбиращият елемент е монтиран във вакуумирана стъклена тръба.
Основните компоненти на обикновен плосък воден слънчевия колектор са рамка, прозрачно покритие (остъкляване), изолация и абсорбер. Абсорберът най-често се изпълнява от черна метална повърхнина. За тази повърхнина се използват корозионно устойчиви материали, като мед, стомана и др. и метални тръби (обикновено медни). Тръбите се запояват към металния лист (когато абсорбера е меден) или абсорберът се състои от отделни алуминиеви тръби с ребра. Абсорберът трябва да е със селективно покритие за осигуряване на по-добра поглъщателна способност на енергията. За такова покритие се използват кристали от титаниева сол. В корпус, оформен като кутия и изработен от  метални профили, обикновено алуминиеви, стоманени или от поцинкована ламарина, се монтират абсорберът, изолацията, покритието и тръбните връзки.
При слънчевите инсталации за топла вода се използва допълнителен източник на енергия, чието предназначение е да се осигурява допълнителна енергия в горната част на акумулатора или в линията на консумация, когато има недостиг на слънчева енергия. При помпените системи работата на циркулационните помпи се управлява от специален диференциален регулатор. Той включва помпата само когато температурата на флуида (топлоносителя) в горния край на слънчевите колектори е по-висока (от 3 до 10оС) от температурата на водата в долния край на топлинния акумулатор (бойлера). По този начин се предотвратява охлаждането на водата в акумулатора през нощта и при липса на слънчева радиация. За да не се допусне обратна циркулация и охлаждане на системата се използва обратен клапан в колекторния кръг.
 
bottom of page