Вентилация за помещение с
плувен басейн:
Климатичната инсталация и вентилацията са едни от основните елементи за всеки закрит басейн, било то спортен комплекс или малък частен басейн. При проектирането на вентилация и климатизация на вътрешен басейн, първото най- важно е влажността.
За басейни най - добрата температура е 27 – 28 °C.
По препоръки на лекарите е добре да се поддържа температура на въздуха от около 1°C над температурата на водата. При такава температурна разлика на хората плуващи в басейна им е комфортно и изпаряването е минимално. Вентилация на басейна, е необходима за поддържане на нормални условия за усвояването на химикалите с които се третира водата. Препаратите се добавят във водата с цел гарантиране на здравето и хигиенните изисквания от неутрализацията на различни органични вещества и микроорганизми, които остават от плувците.
Основната задача на проектирането на системи за разпределение на въздуха е да се постигне ефективно намаляване на влагата и приемливо качество на въздуха в басейна. За да се предотврати кондензация на водни пари по вътрешните повърхности на строителната конструкция, е необходимо коефициентът на топлопреминаване на външните стени да бъде U < 0,9 W/m2K, а за покрива U < 0,6 W/m2K. Не бива да се използуват единично остъклени витрини и прозорци, които граничат с външния въздух.
За намаляване на енергийните разходи се препоръчва покриване на водната повърхност с фолио в часовете, когато не се използва басейна.
В залата на басейна отоплението е добре да е комбинирано -лъчисто с топловъздушно. Топловъздушното отопление се реализира чрез обезмъглителната инсталация и е оразмерена така, че да компенсира до 50 % от топлинните загуби. В зоните около басейна се препоръчва подово лъчисто отопление. То се конструира така, че повърхностната температура на пода да бъде 30 °С.
Вентилацията на басейна -обезмъглителната инсталация, е принудителна, като през лятото се подава само необработен външен въздух, а през зимата се допуска и частична рециркулация. Не се обединяват вентилационните инсталации на басейна и прилежащите му помощни помещения. Помощните помещения се обслужват от общи вентилационни инсталации.
За да се предотврати навлизане на въздух с висока влажност и миризми от басейна към други области, е необходимо да се поддържа отрицателно налягане по отношение на прилежащите помещения и външната атмосфера.
Много важно е да не се прекалява с понижаване на налягането. Вратите ще се отварят с трудност, защото са с голяма площ, и само малка разлика в налягането може да създаде трудности. През процепите може да преминава въздух, който може да образува свистене, а също и да вкара въздуха от съблекалните в басейна. Нахлуването на студен въздух през процепа на вратата, може да предизвика образуването на конденз по вътрешността на вратата, дори когато температурата на въздуха в басейна на 28°С.
Правилното разпределение на въздуха до голяма степен зависи от качеството на монтаж на въздуховодите, които трябва да бъдат инсталирани така, че да не се образуват конденз. Всички фуги на смукателните и нагнетателните въздуховоди трябва да бъдат плътно затворени, включително и техните връзки с решетки, вентилатори, клапани.
Организацията на въздухообмена осигурява отвеждане на отделящите се от басейна водни пари по най - късия път с цел предотвратяване кондензирането на водните пари по граничещите с външния въздух остъклени повърхности, които са с малко термично съпротивление.
Размерите на въздуховодите се оразмеряват за летен режим на работа.
Въздуховодите за изсмукване и рецирулация се изработват от корозионноустойчиви материали или се предвижда антикорозионна обработка от вътрешната страна. Същото се отнася и за въздухоразпределителните и въздухосъбирателните устройства.
Преминаващите през неотопляеми пространства въздуховоди се топлоизолират.
Обикновено само през зимата се смесва външен с рециркулационен въздух и в последствие медията се загрява. За да се предотврати отделянето на кондензат при смесване, външния въздух предварително се загрява. Това става за сметка на рекуперацията на топлината на изхвърляния въздух с термопомпа.
За обезмъгляването се предвижда термодинамичен рекуператор, което от своя страна прави инсталацията независима от сградната. Термопомпения агрегат се използва за изсушаване на изсмуквания и нагряване на подавания въздух. Регенерира се енталпията на изсмуквания влажен въздух, който се изсушава и охлажда до 15-18 ºС в изпарителя. Приетата топлина чрез кондензатора се предава на нагнетявания въздух, който се загрява над температурата на изсмукване. Това е следствие на оползотворяване и на топлината на фазов преход.
Доставката на подобна инсталация трябва да е от специализирана фирма.
Необходимо е да се предвиди автоматично регулиране на работата на отоплителните и вентилационните системи. Регулират се температурата на постъпващия в отоплителната инсталация топлоносител, температурата на подавания в помещенията въздух и съотношението на външния и рециркулационния въздух по информация на относителната влажност.